Czym różni się parkiet od paneli? Wersje alternatywne pokrycia podłogowego.

Kiedy myślimy o tym, czym pokryć podłogę, pierwsze co przychodzi nam na myśl, to zdecydowanie panele. Droższą wersją alternatywną jest parkiet. Czym te techniki się różnią oprócz ceny za metr kwadratowy?

 


parkiet a panele

 

Panele podłogowe tworzą tak zwaną podłogę pływającą, czyli taką, która nie jest związana ani ze ścianą ani z gruntem. Konieczne jest po łożenie warstwy paroizolacja, która ochroni je przed wilgocią. Nowoczesne panele łączone są zazwyczaj za trzask lub pióro – wpust. Wielką zaletą tego typu podłogi jest to, że można ją kłaść prawie wszędzie - nawet na nierównych, zniszczonych powierzchniach. Wadą to, że zbyt dobrze słychać na niej odgłosy kroków i upadających przedmiotów.

 

Parkiet to technika pokrywania podłoża klepkami o powtarzalnym wzorze mocowanych do podłoża poprzez klejenie lub przybijanie gwoźdźmi. Najczęściej klepki układane są „w jodełkę”. Chociaż większości z nas parkiet może kojarzyć się z podłogą stosowaną w pałacykach i dworkach, coraz śmielej ścieli się po gruncie w naszych domach, bo dodaje nie tylko wytworności wnętrzu, ale nadaje klimat przytulnego, pełnego rodzinnego ciepła domu.

 

Wybierając pokrycie gruntu nie powinniśmy ograniczać się tylko do drewna. Jeśli więc nie parkiet i panele, to co? Ceramika? Żywica syntetyczna? Otóż to!

 

Różnorodne formaty, niepowtarzalne wzory i ekskluzywne wykończenia gresowych płytek ceramicznych to nie tylko wysoka wytrzymałość i niska nasiąkliwość, ale także oryginalne wnętrze. Dzięki technologii druku cyfrowego na ceramice, zniesiono ograniczenia w nanoszenie grafiki na płytkę. Ich uniwersalność daje ogromne możliwości w aranżacji pomieszczeń. Decydując się na gresowe płytki ceramiczne wybieramy pośród wielu kolekcji – polerowanych lub nie.

 

Tajemniczo niepokojąco brzmiąca nazwa: „żywica syntetyczna” kojarzy się raczej z wylewanym pokryciem betonowych nawierzchni w magazynie niż lśniącą powierzchnią w salonie. Technologia ta stanowi konkurencję dla kamiennych granitowych czy kamiennych płyt, przy czym daje nieograniczone możliwości projektowe – dzięki łączeniu żywicy o wybranym kolorze z wieloma rodzajami kruszyw można uzyskać dowolny efekt końcowy. Ta bezspoinowa metoda gwarantuje łatwe utrzymanie eleganckiego wyglądu. Łatwa w zmywaniu i dająca super efekt wizualny? Super!

 

Czy może być coś jeszcze bardziej efektywnego? Okazuje się, że tak – kompaktowe powierzchnie spiekane to coś, czego szukasz. Marzysz o eleganckiej powierzchni poprzecinanej złotymi żyłami? A może biały dekor poprzecinany srebrnymi sznurami? Oferta producenta oferującego tego typu rozwiązania jest naprawdę duża.

 

Bardziej standardowe rozwiązanie jak dywan na wykładzinie to rozwiązanie dość przestarzałe, jednak nie ulega wątpliwości, że odpowiednio zaaranżowane wnętrze, wzbogacone w dywany typu Shaggy czy bardziej subtelne niczym sztuczna sierść zwierząt, może dać równie niesamowity efekt ciepła ogniska domowego.

 

To, jakie pokrycie powierzchni wybierzemy będzie rzutowało na całe wnętrze. Musimy pamiętać, że nie wybieramy go na rok czy dwa, lecz na kilkanaście czy kilkadziesiąt. Warto mieć to uwadze, decydując się na wybrane rozwiązanie materiałowe.

Tagi: ,

Komentarze zamknięte.