Farba czy tapeta? – jak ozdobić ściany w salonie

Salon to pomieszczenie szczególnie ważne w każdym domu – to tam spędzamy czas w gronie domowników, a także rozsiadamy się wygodnie z zaproszonymi gośćmi. Dlatego tak istotne jest, aby jego aranżacja dopracowana była w każdym calu. Ale zanim jeszcze wybierzemy odpowiednie meble i dodatki, musimy zadbać o podstawy, czyli między innymi o… ściany! Poza doborem ich koloru, który nada wnętrzu odpowiedni charakter, warto też zastanowić się nad metodą, jaką je ozdobimy. Farba czy tapeta? Na którą warto się zdecydować?

 

 

Choć tapeta wielu z nas kojarzy się z czasami PRL-u, jej współczesne wersje w niczym nie przypominają tych tanich i papierowych, które szybko odklejają się od ścian. W salonach zazwyczaj stosowane są ich dwa rodzaje – winylowe i flizelinowe. Te pierwsze są odporne na wodę, działanie detergentów, ścieranie, szorowanie a nawet wpływ promieni słonecznych. Drugie zwykle mają nawierzchnię winylową lub laserową, dzięki czemu również są niezwykle trwałe i wytrzymałe. Takie tapety są w stanie przetrwać w dobrym stanie nawet do kilkunastu lat. Ponadto będą one doskonałym wyborem w przypadku… nierównych ścian! Jeżeli ich powierzchnia jest chropowata lub są na niej pęknięcia, farba nie będzie w stanie tego zamaskować – w przeciwieństwie do tapety. Pamiętajmy jednak, że tapetowanie ścian z użyciem dobrego, trwałego produktu będzie nieco droższe, niż ich malowanie – za pokrycie 1m2 zapłacimy ok. 15-20zł.

 

Malowanie to wyjście znacznie bardziej ekonomiczne, pod warunkiem, że na naszych ścianach nie mamy zbyt wiele do ukrycia. Jeśli jednak mają one gładką powierzchnię i są w dobrym stanie, malowanie wiąże się ze znacznie mniejszym, jednorazowym wydatkiem – za puszkę najczęściej stosowanej farby akrylowej (2,5 litra) zapłacimy ok. 30zł, a wystarczy ona na pokrycie nawet 30m2 przy dwóch warstwach. Jest też odporna na czynniki zewnętrzne, w tym zabrudzenia czy wilgoć, jednak nie zawsze dobrze znosi zmywanie. Warto zatem zdecydować się na farbę lateksową lub ceramiczną, których nie uszkodzi nawet szorowanie. Formuła tej pierwszej zawiera domieszkę kauczuku, dzięki czemu jest ona mniej podatna na uszkodzenia. Z kolei farba ceramiczna wykazuje zwiększoną odporność na działanie detergentów i skutków wysokiej wilgotności w pomieszczeniu. Za farbę lateksową zapłacimy ok. 40zł za 2,5 litra, a za ceramiczną – ok. 70zł. Kolor pomalowanych ścian należy odświeżać co kilka lat.

 

Na Twoich ścianach wyraźnie widoczne są nierówności, jednak wybór farby odpowiada Ci pod względem estetycznym? Możesz zdecydować się na jedną z nowości na rynku, np. tapetę z włókna szklanego. Jest ona wyjątkowo trwała i pozwala na łatwe usuwanie zabrudzeń z jej powierzchni, a także jest niezwykle odporna na zarysowania, a nawet na ogień! Wystarczy wybrać odpowiednią fakturę, a następnie pokryć całość farbą.

 

Jak zatem ozdobić ściany w salonie? Kierujmy się swoim gustem, ustalonym budżetem i praktycznością naszego wyboru. Farba to dobre, ekonomiczne rozwiązanie, jednak wymaga gładkich ścian, bez nierówności czy pęknięć. Tapeta, zwłaszcza gruba i tłoczona, znacznie lepiej przykryje takie niedoskonałości – choć pokrycie nią 1m2 jest droższe, oszczędzimy na kosztach renowacji.

Tagi: ,

Komentarze zamknięte.