Farba czy tapeta?

Aranżując wnętrza, poza wyborem mebli i dodatków, musisz wziąć pod uwagę ściany i to, co chcesz na nich mieć. No właśnie, farba czy tapeta? Wybór nie jest taki prosty, jakby się mogło wydawać. Wszystko zależy od stanu ścian, kosztów, trwałości oraz tego jaki rezultat końcowy chcesz uzyskać. Zastanów się, co bardziej ci się podoba.

Stan ścian

Ma chyba największe znaczenie. Jeżeli ściany są równe i nie widać popękanego tynku, śmiało możesz decydować się na farbę. Na zagruntowanej i gładkiej powierzchni każdy kolor będzie wyglądał znakomicie, a położenie go nie zajmie dużo czasu. Wystarczą dobry pędzel i wałek. Natomiast gdy ściany wymagają odnowienia (co wiąże się z dodatkowymi kosztami i wydłużonym czasem pracy) lepiej wybrać tapetę. Wysokiej jakości, gruba i tłoczona tapeta fizelinowa albo winylowa zakryje wszystkie ścienne niedoskonałości. Poza tym jest trwała i dzięki niej nie trzeba będzie odremontowywać ścian.

Koszty

Warto zastanowić się dwa razy nad wyborem rodzaju pokrycia ścian. Bardziej ekonomiczne będzie zastosowanie farby, ale tylko pod warunkiem, że powierzchnia do malowania jest w niemalże idealnym stanie. Inaczej musisz liczyć się z dodatkowo wydanymi pieniędzmi. Do tego pomyśl czy wolisz zmieniać kolor ścian często, czy zależy ci na długotrwałym efekcie. Jeśli jesteś za pierwszą opcją, to farba będzie lepszym i tańszym rozwiązaniem. Jeżeli za drugą, zainwestuj w dobrą tapetę winylową, fizelinową czy z włókna szklanego. Są drogie, ale niezwykle trwałe i do tego wyglądają elegancko i pięknie.

Trwałość produktu

Najlepsze jakościowo są farby lateksowe. Są odporne na zabrudzenia, ścieranie i światło słoneczne. Ale nawet te z najwyższej półki są w dobrym stanie przetrwać tylko kilka lat, no i trzeba je odświeżać co trzy, cztery lata.
Gdy zależy ci, by nawierzchnia ściany była trwała, wybierz tapetę. Naklejona dobrze na ścianę, tapeta najwyższej jakości, będzie służyć ci nawet przez kilkanaście lat. Oferowane obecnie tapety winylowe bądź fizelinowe są odporne na wilgoć i plamy. Bez problemu można je czyścić wodą i niektórymi detergentami, co w przypadku posiadania małych dzieci jest niezmiernie istotne.

* Jeżeli chcesz zmienić styl pomieszczeń ważna jest łatwość usuwania nawierzchni ściennych. W przypadku farb jest to proste. Nowoczesne farby nie wymagają ścierania. Wystarczy położyć nową warstwę nie niszcząc przy tym ścian.
Z usuwaniem tapety jest nieco inaczej. Najłatwiej usuwa się tapety fizelinowe. W czasie ich demontażu na ścianie zostaje warstwa fizeliny, tworząc gotową bazę do położenia nowej tapety. Gorzej jest z tapetą z włókna szklanego. Przez to, że jest mocna i bardzo trwała zrywa się zazwyczaj z tynkiem. To powoduje, że konieczne jest odnowienie ścian, co wiąże się z dłuższym remontem i większymi kosztami.

To, czy wybierzesz tapetę czy farbę powinno zależeć od twoich upodobań i stylu, w jakim chcesz zaaranżować przestrzeń. Niezależnie od decyzji chodzi o to, by twoje gniazdko nabrało świeżości, a ty byś czuł się w nim dobrze i komfortowo.

Komentarze zamknięte.