Grzybobranie na ścianie – problemy z wilgocią

Oto nadszedł dzień w którym wprowadzasz się do wymarzonego mieszkania. Nowe meble się błyszczą w porannym słońcu, dywany uginają pod naszymi stopami, a łazienka lśni czystością. I nagle w Twoim domu pojawia się ktoś trzeci: wielki, szpecący ściany grzyb. A wraz z nim pytanie, jak właściwie masz się go pozbyć?


problemy z wilgocią

Zwłaszcza, że grzyby i pleśnie w mieszkaniu nie tylko szpecą jego ściany, ale także zagrażają zdrowiu lokatorów. Grzyby wytwarzają bowiem mytotoksyny, które działają niekorzystnie na Twój układ oddechowy wywołując różne alergię. Przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu grozi także zachorowaniem na raka, depresje, czy nawet niepłodność. Skąd w nowym mieszkaniu biorą się grzyby i pleśń? Przeważnie powstają na skutek zbyt dużej wilgoci w pomieszczeniach, szczególnie w okresie zimowym, kiedy starasz się nie otwierać okien. W ten sposób woda skrapla się na ścianach tworząc idealne warunki do powstania tych szkodliwych drobnoustrojów i charakterystycznego zapachu stęchlizny. Jak więc pozbyć się niechcianych lokatorów?

Zejdzie tylko razem z tynkiem

Przede wszystkim grzyby i pleśń usuniesz za pomocą środków chemicznych o wysokim stężeniu chloru. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na zakup spreyu lub płynu za dwadzieścia, czy czterdzieści złotych, sięgnij po zwykły domestos i twardą szczotkę. Małe skupiska grzybów wystarczy zedrzeć ze ściany wyżej wspomnianą szczotką, a następnie przemyć skażone miejsce środkiem chemicznym i wysuszyć. A jeśli chcesz mieć pewność, że grzyb nie wróci: pozbądź się starej farby ze ściany i pomaluj ją farbą z substancjami grzybobójczymi.

Kiedy pleśń i grzyby rozrosną się jednak na większej powierzchni, musisz sięgnąć po bardziej radykalne środki. W takim przypadku pomoże zerwanie tynku, zastosowanie środka grzybobójczego, specjalnej farby i ewentualne oczyszczenie elewacji w mieszkaniu. Czasem warto zadzwonić po specjalistów, którzy profesjonalnie i bezpiecznie odgrzybią Twoje mieszkanie. A jeśli koniecznie chcesz zrobić to sam: pamiętaj o ubraniu rękawiczek i specjalnej maseczki na twarz. Tylko, co zrobić aby grzyb nie powrócił?

Wilgoć to nasz wróg

Zamiast zmieniać mieszkanie, czy lokum, zastanów się nad powodem pojawienia się pleśni i grzybów w Twoim mieszkaniu. Najpierw zbadaj poziom wilgotności wilgotnomierzem, który zakupisz w każdym sklepie budowlanym. Jeśli jej poziom przekroczy 60% w okresie jesienno-zimowym oraz 90% podczas lata, przyczyną pojawienia się niechcianych lokatorów w Twoim mieszkaniu, jest zła wentylacja grawitacyjna. Dobrze działająca wentylacja powinna bowiem wymieniać powietrze dwa razy w ciągu doby. Jeżeli nie działa ona prawidłowo, warto zainstalować nawiewniki pod oknem i nawiewniki ścienne. Oprócz wentylacji należy też sprawdzić okna oraz wilgoć w ścianach, która może pochodzić od źle zaizolowanego fundamentu. Kiedy usuniesz główną przyczynę powstawania wilgoci, grzyb już nie powróci do Twojego mieszkania.

Tagi:

Komentarze zamknięte.