Jak urządzić salon w mieszkaniu?

Można śmiało powiedzieć, że salon jest najważniejszym pomieszczeniem w mieszkaniu. Od wieków jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem w całym domu. To tam znajduje się centrum życia rodzinnego, tam mają miejsca spotkania mieszkańców i gości. Salon to również wizytówka i serce mieszkania, tutaj wypoczywamy i spędzamy wolny czas. Dlatego pokój dzienny powinien być zarówno funkcjonalny, jak i przytulny, tak aby przebywanie w nim było dużą przyjemnością. Ta część naszych czterech kątów ma nieco inny charakter niż np. sypialnia, która jest typowo prywatnym pomieszczeniem. Natomiast salon służy również do komunikacji z innymi. Mając na uwadze jego charakter należy urządzić go tak aby te więzi wzmacniać.

 


jak urządzić salon

 

Obecnie standardem są mieszkania z przestrzenią otwartą, czyli salon nie jest odrębnym pokojem do którego prowadzą osobne drzwi. Dzięki wyznaczenie strefy dziennej zyskujemy dodatkową przestrzeń. Aby podkreślić jego dzienny charakter zalecany jest wybór jasnej kolorystyki ścian. Optycznie powiększy pokój i wprowadzi w dobry nastrój. Odcienie beżu, szarości bieli od lat królują w trendach. Nic dziwnego, to niezwykle uniwersalne i sprawdzone rozwiązanie. Jeżeli jednak kochamy kolory – możemy zdecydować się na pomalowanie jednej ze ścian właśnie jaskrawą farbą lub zdecydować się na tapetę.

 

Urządzenie salonu w bloku czy w kamienicy rządzi się nieco innymi prawami niż aranżowanie go w domu. Podstawowa różnica to metraż takiego pokoju – jest zdecydowanie mniejszy. Stąd też wielkość i ilość mebli powinna być mniejsza. Masywne i ciężkie meble przytłoczą całą przestrzeń. Należy więc wybierać lżejsze i bardziej figlarne wyposażenie. Meble o podobnej wysokości nadadzą wnętrzu wrażenia harmonii. Sprawdzą się też jasne meble, o gładkiej powierzchni. Natomiast te z lakierowanymi lub szklanymi elementami optycznie powiększą i nadadzą lekkości całemu wnętrzu. Jeżeli marzysz o ciemnych meblach, pamiętaj aby nie były zbyt toporne oraz możesz dobrać do nich jasne, pastelowe dodatki.

 

Salon to część mieszkania, która jest nieustannie i często użytkowana. Dobrym wyjściem będzie takie zaaranżowanie, aby w razie niespodziewanej wizyty łatwo i szybko można było ją sprzątnąć. Nie warto montować dużej ilości półek i regałów z bibelotami, które będą tylko zbierać kurz. Dla swobodnego poruszania się w nim, zainwestuj w meble, które w razie potrzeby łatwo przesunąć. Kupowanie mebli i w ogóle wyposażenia do dziennego pokoju to inwestycja na lata. Dlatego tak ważną kwestią jest wybór dobrych jakościowo mebli. W tak eksploatowanym pomieszczeniu wyposażenie naturalnie szybciej się niszczy. W bloku lepiej sprawdzą się narożniki, zamiast klasycznego zestawu – kanapa i fotele. Zabierze o wiele mniej miejsca, w dodatku jest szalenie modna i pomieści wcale nie mniejszą liczbę osób. Najczęściej posiada także funkcję spania. Warto zdecydować się także na inne meble o kilku funkcjach, np. stolik z półkami lub schowkiem pod blatem. Ciepłego i przytulnego charakteru nadadzą różnego rodzaju tkaniny – zasłony, pledy, obrusy oraz dywany i poduszki.

Tagi: ,

Komentarze zamknięte.