Meble z oświetleniem LED – luksus dla ubogich

Pierwszym, co przychodzi na myśl, gdy słyszymy o oświetleniu pomieszczeń są żyrandole, lampy, kinkiety i inne formy światła pochodzącego z nośników montowanych na ścianach, tymczasem nie jest to jedynie rozwiązanie. Coraz częściej spotyka się oświetlenie led do mebli, montowane bezpośrednio na nich w takich miejscach, aby zaspokajały względy praktyczne, ale także i estetyczne.


meble z oświetleniem led
Listwy led mogą być dopasowane właściwie do każdego kształtu i długości mebla, dlatego z łatwością wkomponuje się je w większość aranżacji. Kolor i temperatura światła również zależą od gustu wybierającego, a zużycie prądu w stosunku do tradycyjnych żarówek jest nieporównywalnie niższe. Diody led świetnie sprawdzają się w kuchniach, gdzie zazwyczaj miejsca jest niewiele, a dobra widoczność gra ważną rolę. Niezależnie, czy projekt zakłada ukrycie, czy wyeksponowanie światła, podświetlanie mebli kuchennych taśmą ledową daje dużą dowolność bez ryzykowania utraty jasności. Sama konstrukcja taśmy zapewnia równomierne rozłożenie światła, a dostępne na rynku modele przygotowane są zarówno do wkomponowania jej bezpośrednio w blat lub dno szafki nad blatem, jak i przyczepienia do powierzchni mebla. Nie trzeba martwić się o maskowanie – wiele firm sprzedających oświetlenie led oferuje najrozmaitsze obudowy pasujące do każdej kuchni: metalowe, z kolorowych tworzyw, a także imitujące różne rodzaje drewna.

Oświetlenie mebli kuchennych ledami ułatwia zadbanie o higienę, co podczas przygotowywania posiłków jest bardzo ważne. Taśmy led tworzące ciągłość z meblem praktycznie się nie brudzą, a listwa, która zamocowana jest na szafce wystaje tylko odrobinę, dzięki czemu łapie minimalne ilości kuchennego tłuszczu i kurzu. Dodatkową zaletą niewielkich rozmiarów tego typu źródła światła jest to, że można umieścić je tam, gdzie zwykłe, wolframowe żarówki by się nie zmieściły albo gorzej – stwarzały zagrożenie, że użytkownik może się łatwo o nie poparzyć lub przypadkowo stłuc. Przy podświetleniu led jesteśmy spokojni, bo bezpiecznie damy radę umieścić je tam, gdzie potrzebujemy. Oświetlenie led da się wmontować nawet do wnętrza mebli kuchennych, na przykład na ściankę głębokiej szafki, aby wygodnie móc wypatrzeć, co jest na jej dnie albo w szufladzie.

Zastosowanie diod ledowych nie kończy się na roboczym, praktycznym wykorzystaniu. Wiadomo nie od dziś, że odpowiednie oświetlenie może zarówno zepsuć wygląd pomieszczenia, jak i je upiększyć, nadać niepowtarzalny klimat. Wielofunkcyjność ledów otwiera przed projektującymi nowe możliwości, a użytkownikom pomieszczeń korzystanie z nietuzinkowo wyglądających przestrzeni. Ciekawym trendem stało się umieszczanie ledów pod meblami w taki sposób, aby światło sączyło się spod nich stwarzając wrażenie jakby szafka bądź stół unosiły się na świetlnej tafli. Czasami montuje się listwy z różnokolorowymi ledami pod łóżkiem albo za szklaną półką w przezroczystej szafce, aby wyeksponować niesamowity efekt. Od jakiegoś czasu zaczęły się pojawiać na rynku zabawki z ledowymi żaróweczkami albo nawet ubrania. Dostępne są okulary z migającymi oprawkami, czapki, rękawiczki, a nawet całe stroje, przygotowywane na specjalne okazje.

Komentarze zamknięte.