Po słonecznej stronie… bloku - jak wybrać mieszkanie?

W dzisiejszych czasach dobrać właściwe mieszkanie dla siebie i rodziny nie jest niczym prostym. Na rynku pojawia się coraz więcej zróżnicowanych ofert, które nie zawsze mówią nam o wszystkich haczykach. Warto zwracać uwagę na to, czy cena jest adekwatna do wyglądu mieszkania, bo jeśli wydaje się Tobie zaniżona to nie trać czujności. Sprawdź czy wszystko jest tak, jak opisuje sprzedawca.

 


jak wybrać mieszkanie

 

Pierwszym krokiem jest określenie jakiej wielkości mieszkanie będzie Tobie potrzebne. Sam musisz wiedzieć czego oczekujesz, jak ma wyglądać, czy mieszkanie na nowym osiedlu strzeżonym, czy w kamienicy. Wybór jest przeogromny.

 

Jednym z największych plusów mieszkania w bloku jest fakt, iż nie trzeba martwić się o ogrzewanie. Zawsze jest ciepła woda, napalone w piecu, zimą nie trzeba nosić węgla, ani drewna. Nie musisz także dbać o wizerunek ogrodu, którego zazwyczaj nie ma przy blokach. Jeśli jest, zajmuje się nim ktoś wynajęty do takiej pracy.

 

Więcej jednak można wymienić minusów mieszkania w bloku. Bardzo uciążliwi są sąsiedzi, którzy na każdym kroku podsłuchują co się dzieje u nas w mieszkaniu. Ściany są bardzo cienkie, także prywatność jest znacznie ograniczona. Jeśli w mieszkaniu obok są małe dzieci to z góry wiadomo, że spokojny sen nie będzie Tobie towarzyszył w czasie mieszkania w tym miejscu.

 

Wszystkie te aspekty trzeba wziąć pod uwagę podczas wybierania mieszkania. Jeśli cenisz sobie spokój i prywatność, poszukaj mieszkania na osiedlu prywatnym, strzeżonym, gdzie zazwyczaj mieszkają ludzie ze starszymi dziećmi, bądź nawet bez. Coraz więcej takich mieszkań pojawia się w dużych miastach. Budowlańcy zauważyli, że jest popyt na osiedla zamknięte i w to aktualnie się inwestuje.

 

Ważna jest także droga, którą każdego dnia będziesz pokonywał do pracy. Sprawdź wszelkie rozwiązania, linie tramwajowe, połączenia autobusowe, a także czas dojazdu do pracy samochodem, nie liczy się sam wygląd mieszkania, ale także jego lokalizacja. Nie tylko dojazdy należy sprawdzić. W każdym mieście są dzielnice, które cieszą się gorszą lub lepszą renomą. Lepiej nie kupować mieszkania na lata w dzielnicy, gdzie nie będziemy czuli się bezpiecznie.

 

Jeśli jesteś osobą, która ma problemy z chodzeniem, szukaj mieszkania na parterze, bądź w bloku, gdzie znajduje się winda. Dużo problemów przysparza mieszkanie na 6, czy 8 piętrze bez możliwości wjazdu windą. Takie codzienne chodzenie po schodach z dziećmi, zakupami może być uciążliwe i męczące.

 

Zabudowa w jakiej znajduje się mieszkanie również odgrywa dużą rolę. Stare bloki rzadko są ocieplone, nie mają wymienionych okien, wiążę się to z licznymi przeciągami, niską temperaturą w mieszkaniu, a wybierając mieszkanie nie szukasz raczej kolejnych zmartwień.

 

Rozkład pomieszczeń należy podpasować pod samego siebie. Wiadomo, każdy ma inne upodobania. Niektórzy wolą bardziej otwartą przestrzeń, a inni zamknięte pomieszczenia. To samo dotyczy wyboru pomieszczenia, które będzie potencjalną sypialnią. Pamiętaj, by nigdy nie popełnić największego błędu, czyli wyboru pomieszczenia z oknem na wschód. Słońce, nawet po zamontowaniu rolety, będzie przeszkadzało w weekendy, kiedy będziesz chciał dłużej pospać.

 

Podsumowując, każdy powinien mieszkać tak, żeby czuć się komfortowo w swoim mieszkaniu. Wydatek, jaki związany jest z jego zakupem sprawia, że decyzja jaką podejmujemy powinna być w pełni świadoma i przemyślana. Wysiłek, jaki włożymy w dokonanie trafnego wyboru zwróci nam się wielokrotnie podczas wielu lat mieszkania w naszym wymarzonym mieszkaniu. Życzymy powodzenia w wyborze!

Tagi:

Odpowiedz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.