Projekt ścian

Przed rozpoczęciem przygody jakim jest projektowanie wnętrz, warto zwrócić uwagę na niezwykle ważny i nieodzowny element aranżacyjny, jakim jest ściana. Większość osób poświecą jej minimum uwagi najczęściej pokrywając ją białą farbą, a w przypływie fantazji każdą ścianę innym kolorem.

Kolor jest jednym z pierwszych sygnałów, jakie odbieramy wchodząc do pomieszczenia, a ściany zazwyczaj z największą ekspresją prezentują wybrane przez domowników rozwiązania. Dlatego też projektując wnętrze, należy wziąć pod uwagę wszystkie parametry i dopiero po ich podsumowaniu, ostatecznie podjąć decyzje. Kolor jest najbardziej widoczny w wystroju, a styl dopełnia dzieła i ostatecznie prezentuje gusta. Z tego powodu należy dobrze przemyśleć swój wybór ze wszystkimi domownikami. Zdecydować się na ulubione kolory, biorąc pod uwagę sposób w jaki ze sobą współgrają. Określona już w dość dużym stopniu wizja musi jednak spełniać kolejne wymagania. Przecież świetnie zaplanowane wnętrze w bardzo żywych kolorach straci na uroku, jeśli nie będzie dobrze oświetlone. Tu pojawiają się kolejne zasady, które sposób pokrycia ścian musi spełnić. Wśród nich przede wszystkim świadomość przyszłego wyglądu pomieszczenia w zależności od światła. W projekcie należy uwzględnić ilość, rozmiar i kształt okien oraz typ i moc oświetlenia sztucznego, aby wykrzesać głębię wybranych kolorów i określonego stylu. Dodatkowo warto przeanalizować podjęte wcześniej decyzje w oparciu o zorientowanie pokoju względem stron świata. Wbrew pozorom ma to nie małe znaczenie, sugerując gdzie można spodziewać się dużego nasłonecznienia, a gdzie wiecznego niedoświetlenia. Natomiast jeśli chcemy w jakiś sposób wpłynąć na wrażenia optyczne w danym pomieszczeniu nie możemy zapomnieć o podstawowych zasadach i w tej dziedzinie, takich jak chociażby użycie ciemnych barw dla ściany, którą chcemy wizualnie oddalić.

W podsumowaniu pracy, wystarczy już tylko podjąć decyzję dotyczącą struktury ścian. Wybór jest dość duży, więc może faktycznie lepiej zdecydować się na coś innego niż tradycyjna gładka ściana. Ciekawe efekty można uzyskać poprzez tynki o dekoracyjnych fakturach, malowanie ściany farbami do efektów specjalnych, używając szablonów, naklejek lub specjalnych tapet, fototapet i borderów.

Źródło: http://projektowaniewnetrz.eu/akademia/

Tagi:

Komentarze zamknięte.