Zaginiony świat – urządzamy pokój dla dziecka

Urządzenie pokoju dla dziecka jest nie lada wyzwaniem dla każdego rodzica. Podczas wyboru aranżacji powinno brać się pod uwagę zainteresowania dziecka, ponieważ to one spędzi w nim najwięcej czasu. Ważne powinno być to, aby dziecko czuło się swobodnie i potrafiło się odnaleźć w swoim nowym kącie. Pamiętajmy jednak, że pokój ma być przede wszystkim funkcjonalny, także muszą znaleźć się w nim podstawowe meble niezbędne do nauki.

 


urządzamy pokój dla dziecka

 

Na początku warto rozejrzeć się za projektami w Internecie. Dzisiaj bardzo wiele stron oferuje już gotowe projekty pokoi dla naszych pociech, dzięki czemu będziemy wiedzieli, w którym kierunku zmierzać. Dziecko samo powinno określić czego oczekuje od swojego nowego pokoju. Pewnie ma w głowie jakiś projekt, który być może nie okaże się wcale zbyt wymyślny i skomplikowany. Pamiętaj jednak, że wraz z wiekiem rosną potrzeby dziecka. Na samym początku należy zadać sobie pytanie czy pokój ten ma być pokojem młodzieżowym, czy jeszcze dziecięcym?

 

Bardzo dużą rolę odgrywa miejsce, w którym będą przechowywane wszystkie przedmioty, by zapewnić porządek i ład w pokoju. Przed zaplanowaniem całego rozkładu należy wziąć pod uwagę właśnie takie miejsce i ustalić, gdzie ono będzie się znajdowało i jak spełni swoją rolę.
Jednak zadajmy sobie pytanie główne. Pokój dla dziewczynki, czy dla chłopca?

 

Jeśli mówimy o pokoju dla chłopca to w grę wchodzą oczywiście ulubieni sportowcy, samochody, czyli ciągły ruch. Po pierwsze kolor ścian powinien wybierać sam przyszły mieszkaniec tak, by był z niego zadowolony. Kiedy przygotowujemy pokój sportowy możemy przymocować na drzwiach mini kosz, albo strój sportowy, dzięki czemu pokażemy dziecku, że w pełni akceptujemy jego pasje. Nie dajmy się jednak zwariować. Pokój ma spełniać swoje funkcje, musi być więc miejsce na szafki, łóżko oraz biurko. Nie możemy dać ponieść się wyobraźni, ponieważ w innym wypadku każdego roku będzie czekał nas ponowny remont.

 

Z pokojem dla dziewczynek jest nieco trudniej. Mają one tendencję do wyboru jasnych barw, co kończy się częstym malowaniem z powodu licznych plam. Postaraj się, by pokój spełniał wszystkie wymagania Twojej księżniczki. Nie przejmuj się powieszonymi na ścianach plakatami ulubionych zespołów. Z czasem ona dorośnie, zmienią się jej preferencje i wszystko zastąpi swoimi zdjęciami z przyjaciółmi. Weź pod uwagę, że dziewczynka potrzebuje znacznie więcej miejsca na swoje ubrania i dodatki. Dodatkowe min szufladki na biżuterię okażą się strzałem w dziesiątkę!

 

Najtrudniejszym pokojem do aranżacji, jest pokój dziecięcy. Należy wybrać odpowiednią tapetę lub farbę dotyczącą bajki Twojej pociechy. Wszystko dopełnią półki pełne zabawek. Jeśli nie jesteśmy pewnie, czy preferencje dziecka zostaną takie same na dłużej warto pomyśleć o bardziej uniwersalnym motywie niż bajki, np. kwiatki dla dziewczynki, czy samochody dla chłopca. Wtedy większą wagę przywiązuje się do elementów dekoracyjnych.

 

Pamiętaj, aby podczas urządzania pokoju wziąć pod uwagę preferencje Twojego dziecka. W końcu to ono spędzi tam najwięcej czasu i powinno być zadowolone z ostatecznego efektu. Skup się na funkcjonalności, ale daj ponieść się odrobinę fantazji.

Tagi:

Odpowiedz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.